×

Szczepienia przeciwko HPV

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, brodawki narządów płciowych, a także inne choroby nowotworowe. Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Mają one na celu ochronę przed chorobami wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, które mogą prowadzić do rozwoju stanów przednowotworowych i nowotworów takich jak: rak szyjki macicy, rak pochwy, rak odbytu, rak prącia czy brodawek narządów płciowych. Szczepienia przeciwko HPV są szczepieniami zalecanymi dla każdego dziecka po ukończeniu 9 lat.

Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11 lat, a jeszcze nie mieli 14. urodzin.

Zapisać dziecko na szczepienie można w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00), przez Internetowe Konto Pacjenta.

Najbliższe placówki POZ, które realizują szczepienia w powiecie strzeleckim:

 1. NZOZ Zdrowie Leszek Spychała
  ul. F. Chopina 3/1
  47-100 Strzelce Opolskie
  tel: 77 463 64 95
 1. AL-MED. D. Makieła J. Makieła NZOZ S.J.
  ul. Powstańców Śląskich 9a
  47-100 Strzelce Opolskie
  tel: 774638126

Dzięki szczepieniu przeciwko HPV, dzieci zyskują bezcenną profilaktykę chorób nowotworowych. Przez szczepienie zapobiegamy wystąpieniu chorób nowotworowych i nie musimy mierzyć się z ich konsekwencjami. Dla przykładu rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych na świecie nowotworów u kobiet, a wczesne zapobieganie zakażeniom HPV poprzez szczepienie, stanowi bardzo istotny element profilaktyki pierwotnej raka szyjki macicy.

Szczepienia przeciw HPV_infograph_8.png

Szczepienia przeciw HPV_infograph_5.png

×

Wyszukaj w serwisie