Szczepienia w Kolonowskiem                                               Uwaga! Zmiana dostępności Urzędu Miasta i Gminy Kolonowskie od dnia 2 listopada 2020 r.!

×

24 maja 2012

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zaprasza do udziału w nastepujacych przedsięwzięciach:

SZKOLENIE LIDERÓW GRUP MŁODZIEŻOWYCH- ŁEBA 2012
Masz 16 – 26 lat i jesteś aktywną osobą z kręgu Mniejszości Niemieckiej? Chcesz się rozwijać, a jednocześnie ciekawie spędzić tydzień wakacji? Bądź jednym z 45 uczestników tegorocznego Szkolenia Liderów Grup Młodzieżowych!
Szkolenie inne niż wszystkie – brzmi trochę banalnie, więc możesz pomyśleć: „Znowu jakieś nudne wykłady, które i tak do niczego mi się nie przydadzą”. Jednak w tym Szkoleniu nie ma miejsca ani na nudę ani na wykłady. Są za to ciekawe warsztaty prowadzone w trzech 15-osobowych grupach, których część prowadzona jest na plaży, a wiedza z zakresu: budowania i prowadzenia grupy młodzieżowej, zarządzania ludźmi i ich umiejętnościami, motywacji i rozwiązywania konfliktów oraz pisania wniosków i organizacji projektów jest wchłaniana niemal „automatycznie”. Wykorzystać ją można zaraz po Szkoleniu – gdyż jego celem jest zorganizowanie własnego projektu w maksymalnie 5-osobowej grupie projektowej. Rekrutacja do Szkolenia: prześlij wypełniony formularz zgłoszeniowy (do pobrania ze strony
www.bjdm.eu) na adres: lub na adres pocztowy ZMMN (podany
poniżej) do dnia 23.05.2012 r.
Osoby wybrane podczas rekrutacji zostaną powiadomione telefonicznie w dniach 08.-09.06.2012 r.
Szkolenie odbędzie się od 01-08. lipca 2012. w hotelu „Damroka” w Łebie.
Zapewniamy:
- pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja; w razie zgłoszenia – posiłki
wegetariańskie),
- nocleg,
- opiekę nad nieletnimi w czasie trwania całego szkolenia.
-program szkoleniowy i wszystkie materiały

Wkład własny: Każdy uczestnik zobowiązany jest do wpłaty wpisowego o wartości 99zł i ukazania biletu PKP lub PKS organizatorom w dniu przyjazdu , a w razie jego braku zobowiązany jest do zapłaty 100zł.
Więcej informacji na stronie: www.bjdm.eu
Koordynator projektu: Jutta Hutsch, 669-761-303


FESTIWAL KULTURY MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ – SZULAMY WOLONTARIUSZY
Zapraszamy do pomocy w największym wydarzeniu Mniejszości Niemieckiej w 2012 roku, które odbędzie się 29.09.2012 w Hali Stulecia we Wrocławiu. Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu zgłoszenia Waszej osoby jako wolontariusza i podaniu nam informacji, które następnie umożliwią nam kontakt z Wami. Istotne informacje będziemy wysyłać Wam mailowo, a także zamieszczać na naszej stronie internetowej. Każda pomoc się przyda. Jeżeli macie także swoje pomysły dotyczące Kulturfestiwalu czekamy. Kwestia 'sekcji' młodzieżowej jest jeszcze otwarta. Zgłoszenia przyjmujemy do 31.08.2012.
Formularz znajdziecie na stronie:
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dFJmOW9Yb3hOY2gya1lCQXozWjV5Z3c6MQ


KONCERT ORAZ PIELGRZYMKA MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH - 02.06.2012 do 03.06.2012
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!
Początek czerwca tego roku jest okresem, w którym Związek Niemieckich Stowarzyszeń znów chciałby zaprosić wszystkich na Górę Świętej Anny, gdzie odbędą już tradycyjne projekty.
01.06.2012 od godziny 17.00 organizujemy w Domu Pielgrzyma Konferencję "Niemcy w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju", podczas której do soboty prowadzonych będzie wiele rozmów oraz referatów o bieżących sprawach dotyczących Mniejszości Niemieckiej. W ramach konferencji w sobotni wieczór (Godzina 20.00) 02.06.2012 zapraszamy serdecznie na muzyczną ucztę do Bazyliki na Górze Świętej Anny, gdzie odbędzie się Koncert Chóru z Polskiej Cerekwii. Natomiast w niedzielę 03.06.2012 już od godziny 9.45 spotykamy się na wspólnej Pielgrzymce Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Więcej informacji znajdą państwo na www.vdg.pl.
Cieszyła by nas Państwa obecność na koncercie oraz pielgrzymce!
Pozdrawiam serdecznie
Lukasz Bily


CITY BOUND BERLIN 2012 – Nabór ruszył!
Chcesz przez tydzień przeżyć niezapomnianą przygodę? Chcesz poznać wiele ciekawych osób z Hiszpanii, Niemiec oraz z Polski? A może chciałbyś poznać tradycje, kulturę, język i historię Niemiec? Jeżeli tak, to nie zwlekaj i już teraz wypełnij formularz zgłoszeniowy do wymiany młodzieżowej.
CITY BOUND oznacza tyle co wspólne, grupowe przeżywanie przygód w mieście, przetestowanie możliwości jakie stwarza metropolia a niekiedy podążanie niecodziennymi ścieżkami. Jeżeli masz 14-18 lat to już teraz zgłoś się za wymianę młodzieżową, która odbędzie się od 12-18.08.2012 w Berlinie. W wymianie wezmą udział 3 państwa: Hiszpania, Niemcy i Polska. Bądź jedną z 12 osób, które przez tydzień będzie mogła przeżyć niezapomnianą przygodę.
Tubylcy pokażą nam swoje tereny, z ich niesamowitymi osobliwymi tajemnicami. Kolejną atrakcją przygody w wielkim mieście będzie gra miejska. To znaczy: zbieranie informacji w małych grupach, rozwiązywanie skomplikowanych zadań przy pomocy przechodniów, logiczne kombinowanie i praca zespołowa. Ponadto pozostanie też wystarczająco dużo czasu na obejrzenie powszechnie znanych  zabytków jak Brama Brandenburska, Plac Poczdamski, itd. oraz na robienie zakupów. W Programie między innymi zwiedzanie Berlina na rowerze, grillowanie i ognisko, wspinaczka na placu wysokiej wspinaczki, nocny spacer po Berlinie, spływ kajakowy w okolicy Berlina, gra miejska w Berlinie, wieczór polsko-niemiecki i wiele atrakcji.
MIEJSCE: Centrum Przygód w Grunewald, Berlin: www.grunewaldheim.de
Nocleg w pokojach wieloosobowych, pełne wyżywienie przygotowywane przez uczestników, opieka przez doświadczonych w pracy z młodzieżą opiekunów o odpowiednich kwalifikacjach.
Jedyny koszt to wpisowe: 90 EUR
Zgłoś się już teraz:
Zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca.
Organizatorem wymiany jest Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP
www.bjdm.eu
 

BJDM BUDUJE PROM- Spotkanie strategiczne w Sulejówku
W dniach 17-20 maja 2012 roku w Sulejówku odbyło się Capacity Building dla Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych (PROM), organizowane we współpracy z European Youth Forum (YFJ), przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem spotkania było przeprowadzenie szkoleń dla przedstawicieli organizacji zaangażowanych w działalność PROM’u oraz dyskusji na temat planu działalności związku stowarzyszeń na lata 2012-2014. W ramach warsztatów zostały poruszone, między innymi, kwestie komunikacji wewnętrznej oraz zewnętrznej organizacji, zrównoważonego rozwoju, finansowania oraz lobbingu
i rzecznictwa. W trakcie spotkania, w którym wzięło udział ok 40 uczestników reprezentujących ponad 20 polskich organizacji młodzieżowych, zostały określone obszary działania, cele, oraz oczekiwane rezultaty, które będą stanowiły podstawę dla działalności PROM’u w ciągu najbliższych dwóch lat. Podczas debat poruszono także kwestię wizji, misji oraz długofalowej strategii działalności dla organizacji. Polska Rada Organizacji Młodzieżowych jest związkiem stowarzyszeń, w którego prace zaangażowanych jest ponad 20 organizacji młodzieżowych (w tym BJDM) w Polsce. Swoją oficjalną działalność PROM rozpoczął w kwietniu 2011 roku. Celem organizacji jest między innymi współtworzenie polityki na rzecz młodzieży oraz reprezentowanie organizacji członkowskich wobec sektora
publicznego.
 

LET'S PLAY DEUTSCH!
Start w sobotę 2 czerwca o godzinie 18.00 w Leśnicy na kąpielisku miejskim. W planach ognisko z kiełbaskami, do tego rozmaite gry i atrakcje w trakcie trwania całego spotkania a na następny dzień pielgrzymka mniejszości na Górę Świętej Anny. Koszt wpisowego zostanie podany w najbliższym czasie, bądź osobiście mailowo.
Chętnych, zgłoszenia o przybyciu prosimy przesyłać na mail:

Osoba kontaktowa: Marcin Jaksik – 664 649 934


ARCHIWUM HISTORII MÓWIONEJ
W 2012 roku Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej realizuje już IV edycję „Archiwum Historii Mówionej”. Celem projektu jest podniesienie świadomości historycznej wśród młodzieży zainteresowanej dziejami Górnego Śląska, a także wzbogacenie archiwum historii mówionej w postaci strony internetowej.
Projekt podobnie jak w latach poprzednich będzie składał się z 3 elementów: rekrutacji i szkolenia uczestników (historyczno – dziennikarskiego), rejestracji wywiadów ze świadkami historii oraz z opracowaniu nagrań. Po zakończeniu etapu przeprowadzania wywiadów ze świadkami historii oraz obróbki technicznej nagranego materiału, jak również umieszczenia wywiadów na portalu internetowym poświęconym temu projektowi, uczestnicy projektu
"Archiwum Historii Mówionej" udają się na podróż studyjną do Berlina.
Naszymi uczestnikami jest młodzież klas licealnych oraz studenci.


Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP
ul. Konopnickiej 6
45-004 Opole

tel. 77 4416205
fax. 77 4416206
www.bjdm.eu
http://www.facebook.com/pages/Bund-der-Jugend-der-deutschen-Minderheit-BJDM/174268222602174

×

Wyszukaj w serwisie