×

23 marca 2010

Wystawa Stołów Wielkanocnych

   Bajecznie kolorowo i apetycznie zrobiło się w pierwszy dzień wiosny w hali sportowej w Kolonowskiem. To tutaj bowiem odbyła się XII Wystawa Stołów Wielkanocnych, organizowana przez Związek Śląskich Kobiet Wiejskich, z przewodniczącą, p. Urszulą Trinczek, na czele. IMG_0943.jpeg
    Na Opolszczyźnie do Związku Śląskich Kobiet Wiejskich należy 1500 pań, zrzeszonych w około 50. kołach. Jednak tylko części udaje się zorganizować wystawę właśnie u siebie. Impreza ma charakter przechodni ikażdego roku odbywa się gdzie indziej.
    IMG_0910.jpeg Na tegoroczną wystawę przyjechały Panie z 17. kół z terenu całej Opolszczyzny. Niektóre miały do pokonania niebagatelną odległość prawie 100. kilometrów w jedną stronę, co oznaczało wyjazd z rodzinnej miejscowości już wcześnie rano.
    O uczestnictwie w wystawie decyduje kolejność zgłoszeń, a wystawa ma charakter przeglądu a nie konkursu, Nagrody o takiej samej wartości dla wszystkich wystawców funduje Urząd Marszałkowski, a panie z kół terenowych mają możliwość decydowania, co to będzie.
    Podczas wystawy można było podziwiać i skosztować wielu rodzajów ciast i bab wielkanocnych, drożdżowego baranek czy zająca z kiełbasy.
Potrawy goszczące na stołach to jednak nie tylko te tradycyjne, na które przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. To także kulinarne nowości, takie jak rolada rybna czy szpinakowa, schab z warzywami i w cieście francuskim, wycinanki z.... sera i salami, łosoś z serem i szpinakiem, sałatka warstwowa czy muszelki makaronu z pastami serowymi. IMG_0926.jpeg
    Aż wierzyć się nie chce, że przygotowania zajęły paniom z poszczególnych kół około 2. dni.
    Wystawa Stołów Wielkanocnych to jednak nie tylko kulinaria – koła terenowe ZŚKW zaprezentowały także przepiękne dekoracje w postaci robionych na drutach i szydełku zajączków i kurek, dzierganych serwetek czy wianuszków z siana i gałązek.
    W tym roku wystawie towarzyszył Gminny Konkurs Kroszonkarski, co spotęgowało świąteczny nastrój. Wszyscy uczestnicy – zarówno Ci młodsi, jak i starsi – zostali uhonorowani równorzędnymi nagrodami. Ogromne podziękowania należą się także dzieciom ze szkół podstawowych w Kolonowskiem i Staniszczach Małych, które swoimi występami uświetniły wystawę. Podziękowania tym większe, że – prócz czasu poświęconego na przygotowanie – zrezygnowały ze swojego wolnego, niedzielnego popołudnia na rzecz występu.
    Tegoroczna edycja Wystawy zorganizowana została przez Związek Śląskich Kobiet Wiejskich Koło Terenowe w Spóroku przy udziale Urzędu Miasta i Gminy Kolonowskie. Chwała Paniom ze Spóroka za zaangażowanie i pasję, z którą tę wystawę przygotowały.
    IMG_0919.jpeg Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu -Ludwig Neudorfer, Wicemarszałek Województwa Opolskiego - Józef Kotyś, Starosta Strzelecki - Józef Swaczyna, Kierownik Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego - profesor Teresa Smolińska, Dyrektor PSP Nr 1 w Kolonowskiem - Elżbieta Cieśla oraz, rzecz jasna, Burmistrz Kolonowskiego - Norbert Koston oraz Zastępca Burmistrza – Konrad Wacławczyk.
Podstrona jest w trakcie wypełniania.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z IMPREZY W NASZEJ GALERII

×

Wyszukaj w serwisie