×

9 grudnia 2010

WEIHNACHTSMARKT W BAUTZEN BYŁ NASZ!

DSC03665.jpeg 7 grudnia grupa dzieci i młodzieży z Gminy Kolonowskie gościła na Budziszyńskim Jarmarku Wacława 2010 w Bautzen (czyli Budziszynie). Wyjazd ten był nagrodą za uczestnictwo w Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Niemieckojęzycznych „KINDER UND JUGEND SPIELEN THEATER” 2010.

Uczestników wycieczki było tak wielu, że nie zmieścili się w jednym autobusie – stąd silna grupa z Kolonowskiego, Staniszcz Wielkich i Małych oraz Spóroka podróżowała dwoma pojazdami:) DSC03637.jpeg

Bautzen to prześliczne, średniowieczne miasteczko, położone nad rzeką Szprewą. W tym roku do tysięcy turystów, corocznie zachwycających się pełnymi magii uliczkami i prześlicznymi rynkami (a jest ich kilka!) dołączyli młodzi turyści z Kolonowskiego.

DSC03651.jpeg Spore zainteresowanie wzbudziły dwujęzyczne nazwy miejscowości, ulic i części sklepów – po niemiecku i serbołużycku. Podobała się bardzo Wieża Reichenturm – „Krzywa Wieża Budziszyna” – odchylona od pionu o 1,44 metra, Katedra Św. Piotra – jedyny kościół wielowyznaniowy we wschodnich Niemczech i całe historyczne centrum miasta. Nic jednak nie mogło przebić wrażenia, jakie wywarł na młodych turystach Weihnachtsmarkt oraz świątecznie udekorowane... centrum handlowe. Dodatkową frajdą był posiłek w Mc Donald’s – niekoniecznie zdrowy, ale za to zjedzony z ogromnym apetytem.

DSC03648.jpeg Świeży śnieg, zapach pierników, grzańca i dziecięcego ponczu potęgowały świąteczny nastrój. Kolorowe budki jarmarczne, żywe szopki i dekoracje – taki widok na długo pozostaje w pamięci.

Czy był jakiś minus wyjazdu? Tak – zgodnym chórem odpowiedzieli uczestnicy. Był za krótki!

×

Wyszukaj w serwisie