×

3 lutego 2011

loga.jpeg

PRZEDNIA ZABAWA PO CZESKU I PO POLSKU

IMG_2135.jpeg 2 lutego, w budynku Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem, miał miejsce "Polsko-czeski festiwal piosenki ludowej". Został on zorganizowany w ramach projektu, realizowanego przez wszystkie szkoły gminy we współpracy ze szkołami z Czech - "Razem poprzez przyrodę i tradycje".

Do przygotowania festiwalu wszyscy organizatorzy podchodzili z pewnymi obawami - było to bowiem pierwsze działanie projektowe o tak dużej skali. Zaproszona do udziału grupa dzieci i młodzieży z Czech liczyła 50. osób - wraz z opiekunami. Ze strony polskiej w festiwalu wzięło udział ponad 70. dzieci oraz nauczyciele. Sporą grupę stanowili także goście. Jednak "nie taki diabeł straszny"...

IMG_2116.jpeg Stroną organizacyjną przedsięwzięcia zajęli się nauczyciele z Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem, z p. Ewą Hajduk na czele. To im należą się ogromne brawa, ponieważ przygotowywali wszystko - począwszy od dekoracji, poprzez pamiątkowe znaczki, program, obsługę gości, aż po dyplomy i upominki - i to superprofesjonalnie!

Największą ciekawostką festiwalu był fakt, iż czeskie dzieci śpiewały polskie piosenki ludowe, natomiast polscy uczniowie śpiewali po czesku.

IMG_2178.jpeg Fantastycznie spisał się nauczyciel języka polskiego z gminnego gimnazjum - p. Jerzy Kaufmann - który, ku zaskoczeniu wszystkich, poprowadził festiwal po polsku i po czesku. Przygotował również niespodziankę - dowód na to, że nie tylko uczniowie, lecz także nauczyciele mogą śpiewać w języku naszych południowych sąsiadów - i wykonał piosenkę czeskiej formacji Traband pt. "Černej pasažér".

Polsko-czeski festiwal piosenki ludowej to świetny wstęp do dalszej współpracy pomiędzy szkołami z Polski i Czech. A w przyszłości - kto wie - może przekształci się w stały element cyklu imprez kulturalnych w naszej gminie?

 

×

Wyszukaj w serwisie