×

8 sierpnia 2011

NYSKIE PRZYGODY:)

nysa2.jpeg Wyjazd do Nysy to ostatnia już wycieczka zorganizowana w lipcu dla dzieci przez Parafialny Zespół Caritas w Kolonowskiem. Odbyła się ona w czwartek, 28 lipca i uczestniczyło w niej 51 dzieci i opiekunów. Wycieczka była typowo plenerowa, ale mimo bardzo mokrego tegorocznego lipca, pogoda bardzo się udała: nie było deszczu ani upału. Być może podziałały nasze modlitwy?

nysa4.jpeg Pierwszym punktem był rejs statkiem pasażerskim „Gracja” po Jeziorze Nyskim. Z pokładu można było podziwiać okolicę jeziora, obserwować pływające w nim ryby i glony, zacumowane na brzegu żaglówki, łodzie i rowerki wodne. Na statku, oprócz kapitana była również jego właścicielka, która nie pozwoliła dzieciom na nudę: najodważniejsze dzieci przechodziły przez ciemny tunel, a później w nagrodę mogły kierować statkiem.

nysa1.jpeg Następnym punktem wycieczki była przejażdżka wesołą „Ciuchcią” ulicami Nysy. Wszyscy mogli zobaczyć najpiękniejsze zabytki miasta, a było ich niemało! Podczas przejażdżki pan przewodnik jednocześnie opowiadał o oglądanych miejscach. Nysa, położona w głębokiej kotlinie u zbiegu rzek Nysy Kłodzkiej i Białej Głuchołaskiej, uchodziła już w wieku XVI za perłę architektury śląskiej. Jako stolica księstwa biskupiego odznaczała się „panoramą stu wież", stąd nazywana była „Śląskim Rzymem". Mimo dużych zniszczeń po II wojnie, wiele zabytków odrestaurowano.

nysa 3.jpeg Widzieliśmy m.in. miejskie fortyfikacje, kościół św. Jakuba, kościół św. Barbary, Collegium św. Anny, Pałac Biskupi, zabytkowe kamieniczki w Rynku, wieże przybramne, nyskie Carolinum, Rynek Solny. Duże wrażenie zrobiła na nas fontanna Trytona i piękna studnia miejska.

Po opuszczeniu ciuchci na dzieci czekała jeszcze jedna atrakcja: kiełbaski z grilla, na które wszyscy ochoczo się rzucili. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

×

Wyszukaj w serwisie