Szczepienia w Kolonowskiem                                               Uwaga! Zmiana dostępności Urzędu Miasta i Gminy Kolonowskie od dnia 2 listopada 2020 r.!

×

6 września 2011

WYCIECZKA DO KSIĄŻA I JAWORZYNY ŚLĄSKIEJ

DSC_4202.jpeg W pierwszą sobotę września 2011 r. odbyła się wycieczka do zamku Książ w Wałbrzychu oraz do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Wycieczkę zorganizowało Koło Mniejszości Niemieckiej w Staniszczach Małych dla wszystkich chętnych mieszkańców Staniszcz Małych. W wycieczce uczestniczyło 50 osób.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie Zamku Książ oraz poznanie jego historii – tego, co się działo z zamkiem podczas II Wojny Światowej. Jest to nowa trasa turystyczna wzbogacona o historię tajemniczej przebudowy zamku, będącej elementem projektu pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Trasa zaczyna się od przejścia najpiękniejszą, barokową częścią zamku. Następnie wchodzimy do najstarszej części – gotyckiej - najbardziej przebudowanej w czasie trwania działań wojennych. Widzimy tajemnicze windy, nieukończone pomieszczenia oraz ceglane wzmocnienia. Na górne kondygnacje zamku wchodzimy krętymi betonowymi schodami. Przez Salę Balową i Hol Myśliwski przechodzimy do Sali Konrada, skąd Czarnymi Schodami udajemy się na tarasy. Tu czeka na nas dodatkowa atrakcja. Jest nią wejście do obetonowanych sztolni, wydrążonych w czasie II Wojny Światowej.

DSC_3945.jpeg Po obiedzie wszyscy uczestnicy wycieczki uczestniczyli w Gali Parowozów i harleyów, która odbyła się w Jaworzynie Śląskiej. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś miłego. Emerytowani kolejarze przypomnieli sobie dawne czasy, dzieci mogły podziwiać stare parowozy i nowe maszyny kolejowe. Dla miłośników motocykli znalazła się też wystawa starych i nowych harleyów.

Zmęczeni i pełni wrażeń uczestnicy wycieczki wrócili do swoich domów ok. godz. 20.00.
 

×

Wyszukaj w serwisie