Szczepienia w Kolonowskiem                                               Uwaga! Zmiana dostępności Urzędu Miasta i Gminy Kolonowskie od dnia 2 listopada 2020 r.!

×

30 września 2011

POZNAJEMY ZIEMIĘ KŁODZKĄ

P9204615.jpeg 20.09.2011r. członkowie koła PZERiI i DFK w Kolonowskiem w liczbie 47 osób odwiedzili Ziemię Kłodzką. Program obejmował zwiedzanie Polanicy Zdroju, Dusznik Zdroju, Kudowy Zdroju, Kaplicy Czaszek w Czermnej oraz Bazyliki w Wambierzycach.
Grupę oprowadzał i opowiadał w ciekawy sposób przewodnik sudecki, p. Piotr Guz.

Dzięki jego barwnym relacjom mieszkańcy Gminy Kolonowskie mieli okazję poznania historii Ziemi Kłodzkiej "od kuchni", czyli dowiedzenia się tego, czego nie spotyka się w przewodnikach turystycznych.

P9204628.jpeg Wycieczkowicze podziwiali nie tylko budowle i krajobrazy, lecz także poznali sylwetki znanych Polaków związanych z tymi miejscowościami.

W Polanicy Zdroju w latach 60. w Teatrze Zdrojowym występowała Mieczysława Ćwiklińska, dzisiaj teatr ten nosi jej imię. W miesicie tym odbywa się też Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akity Rubinsteina.

P9204580.jpeg W Dusznikach Zdroju w 1826 r. Fryderyk Chopin po raz pierwszy wystąpił na dobroczynnym koncercie na rzecz sierot po tragicznie zmarłym robotniku jednej z tamtejszych fabryk. Założycielem Kaplicy Czaszek w Czermnej był tamtejszy proboszcz, Tomasek. Takich kaplic jest tylko 3 w Europie. Natomiast twórcą ruchomej szopki był Franciszek Stepan, który figurki zaczął rzeźbić w wieku 15 lat. Szczególny zachwyt wzbudziła Bazylika Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, która została zaprojektowana na wzór świątyni jerozolimskiej.

Ukoronowaniem wycieczki była popołudniowa kawa na koncercie Zespołu Estradowego, który zaprezentował utwory ze znanych musicali i operetek w wykonaniu tenora Andrzeja Bilińskiego.

W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy wycieczki drogą losowania zostali obdarowani gadżetami promocyjnymi.

×

Wyszukaj w serwisie