×

Fosowskie

W 1790 roku hrabia Filip Colonna, na miejscu znajdującego się nad brzegiem Małej Panwi młynu Mendla, postawił piec fryszerski oraz wybudował dziewięć domów pańskich dla robotników oraz zagrodę dla gospodarza posiadającego 24 morgi ziemi. Dało to początek osadzie Vossowska. Nazwa osady pochodzi od nazwiska mistrza budowlanego i doradcy królewskiego, inżyniera Vossa. Podobnie jak w przypadku Kolonowskiego, rozwój tej miejscowości był ściśle związany z przemysłem ciężkim.

Wyróżnikiem Fosowskiego był węzeł kolejowy. W latach 1856-1858 zbudowano linię kolejową Opole-Tarnowskie Góry, a w 1868 roku wybudowano w Fosowskiem stację centralną, lokomotywownię i warsztaty.Po kolei uruchamiano następne linie kolejowe: Fosowskie-Kluczbork-Wrocław (1868), Fosowskie-Lubliniec-Herby (1894), Fosowskie-Strzelce Opolskie (1912) i Fosowskie-Dobrodzień (1913). Niestety, ze względu na przeobrażenia PKP, jego znaczenie nie jest już dziś tak wielkie jak przed laty. W 1908 roku wybudowano stojącą do dziś wieżę ciśnień, która pobierała wodę z głębokości do 260 metrów. W 1911 roku Fosowskie otrzymało elektryczność.

wieza fosowskie.jpeg

Centrum Fosowskiego stanowi najbardziej zurbanizowany fragment miasta, o czym świadczy bardzo charakterystyczna zabudowa. W Fosowskiem zlokalizowana jest szkoła podstawowa, którą zbudowano w 1957 roku. Przy szkole funkcjonuje oddział przedszkolny. Jednym z piękniejszych obiektów jest położony przy wielkostaniskim cmentarzu parafialnym, a wybudowany w latach 1928/29 dla potrzeb około 150 wiernych, kościół ewangelicki, w którym również dzisiaj odbywają się nabożeństwa.

Społeczeństwo Fosowskiego jest związane z parafią w Staniszczach Wielkich. Również niektóre organizacje społeczne działają na tym obszarze - wspólny Caritas parafialny i Mniejszość Niemiecka. W jeden organizm zostały scalone szkoły podstawowe. W Fosowskiem działa samodzielna jednostka straży pożarnej i prężny klub skatowy.

W roku 2014 Fosowskie otrzymało status dzielnicy Kolonowskiego.

×

Wyszukaj w serwisie