×

Ścieżki rowerowe

Gmina Kolonowskie wspólnie z samorządami Zawadzkiego, Jemielnicy, Dobrodzienia, Ozimka, Turawy i Chrząstowic zawarła porozumienie komunalne, którego celem było stworzenie i utrzymanie systemu rowerowych ścieżek turystycznych w dolinie rzeki Mała Panew. 2 Dukty leśne koło Spóroka.jpeg

Główną oś stanowią w tym układzie trasy dalekobieżne nr 18 (czerwona) i 19 (żółta). Trasa nr 18 prowadzi z Tarnowskich Gór przez Toszek, Jemielnicę, Staniszcze Wielkie, Ozimek i Turawę do Opola, natomiast trasa nr 19 biegnie z Tarnowskich Gór do Jelcza-Miłoszyce przez Krupski Młyn, Kolonowskie, Turawę i Pokój. Przez naszą gminę przebiegają jeszcze dwie inne trasy tranzytowe. – Trasa nr 27 (żółta) Opole – Daniec – Kolonowskie – Lubliniec – Częstochowa i trasa nr 52 (czarna) Krapkowice – Kamień Śląski – Staniszcze Małe – Olesno – Praszka – Wieluń.

Korzystając z położenia pomiędzy miastem Opole a aglomeracją górnośląską oraz z faktu posiadania dobrych połączeń kolejowych, zapraszamy do odbycia jednodniowej wycieczki wokół gminy Kolonowskie. Podróż odbywamy trasą nr 163, która jest oznaczona kolorem niebieskim. Zaletą liczącej 42,2 km pętli Kolonowskiego jest możliwość obcowania z przyrodą – piękne lasy i rzeki pozwolą nam zapomnieć o troskach dnia codziennego. Trasa nr 163 zahacza o wszystkie miejscowości gminy, gdzie znużony turysta może się posilić lub skorzystać z pomocy technicznej.

Z Fosowskiego, gdzie znajduje się jedna z głównych stacji kolejowych w województwie opolskim, udajemy się w kierunku zachodnim. Mijamy Czarną Dziurę – miejsce, w którym wg znanej legendy, znajduje się zatopiona karczma – i docieramy do Staniszcz Małych. Niedaleko przysiółka Granica, dosłownie kilkadziesiąt metrów od granicy naszej gminy, napotykamy na znajdującą się na gruntach wsi Krasiejów archeologiczą sensację na skalę światową – kopalnię, w której odkryto szczątki dinozaurów. Duktami leśnymi jedziemy do Spóroka. Tam można odpocząć przy Ptasim Stawku. Przed dotarciem do Staniszcz Wielkich istnieje możliwość dojechania trasą nr 52 nad Stoczek. Na Stoczku można skosztować źródlanej wody o orzeźwiających właściwościach.
 
IMG_0394.jpeg

Ze Staniszcz Wielkich kierujemy się do Kątów, gdzie istnieje możliwość zwiedzenia zabytkowego zameczku myśliwskiego, pełniącego obecnie funkcję domu opieki społecznej. Niedaleko zameczku znajduje się kolejne miejsce postojowe. Jest ono położone na wysepce na Małej Panwi. Stąd jedziemy dalej, mijając zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Pod Dębami”, w którym występują malownicze meandry rzeki i liczne dęby – pomniki przyrody.

Zanim dotrzemy do Regolowca, gdzie kiedyś znajdowała się osada ludzka oraz ośrodek hutnictwa żelaza, czeka nas niewielka wspinaczka w rejonie kolejnego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Kocia Góra”. Niedaleko stąd znajdują się bogate w okazy roślin chronionych Stawy Pluderskie. Z Regolowca już niedaleko do Kolonowskiego. Tutaj warto zwrócić uwagę na zabytkowe domy drewniane. Jeden z nich stanowił w przeszłości budynek dyrekcji miejscowej huty – niedawno zorganizowano w nim muzeum regionalne. Z Kolonowskiego już niedaleko do celu podróży. Po drodze warto zwrócić uwagę na budynek urzędu miasta i gminy oraz na położony obok administrowanego przez parafię w Staniszczach Wielkich cmentarza kościół ewangelicki w Fosowskiem.

×

Wyszukaj w serwisie