×

Spływy kajakowe

Mała Panew, jedna z najbardziej malowniczych rzek województwa opolskiego, jest jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko gminy Kolonowskie, lecz także całego regionu. Rzeka ta, coraz częściej nazywana opolską Amazonką, jako jedna z niewielu w Polsce zachowała swój właściwie nienaruszony, naturalny charakter. Spływy kajakowe.jpeg

Ale Mała Panew to nie tylko bajkowe wręcz krajobrazy, lecz także różnorodny świat roślinno-zwierzęcy. W nurcie rzeki w kilku miejscach występuje rzadki gatunek rośliny wodnej - rzęśli hakowatej (wskaźnika czystych wód), natomiast w lasach i zaroślach nad jej brzegami rosną m.in.: skrzyp zimowy, rutewka orlikolistna, tojeść bukietowa, wyka kaszubska oraz chroniona paprotka zwyczajna.

Świat zwierząt jest nie mniej bogaty niż szata roślinna. Śliza, wydra oraz bóbr to tylko niektóre ze zwierząt zamieszkujących Małą Panew.

Ponad sto meandrów, piaszczyste łachy po obu brzegach, starorzecza oraz przepiękne krajobrazy to prawdziwy raj dla miłośników kajaków. Doświadczeni kajakarze twierdzą, że Mała Panew posiada pewne cechy rzeki górskiej, co jest prawdziwym ewenementem na terenach takich jak Równina Opolska.

Spływ kajakowy.jpeg W ramach projektu dofinansowywanego przez Unię Europejską "Regionalne Centrum Turystyczne Dolina Małej Panwi”, na rzece powstały stanice kajakowe. Powstały one w gminach Kolonowskie, Ozimek i Zawadzkie. Dzięki nim do gmin ściągają miłośnicy kajakarstwa nie tylko z Opolszczyzny, ale także ościennych województw.

Stanice będą posiadać odpowiednio deszczochrony, kuchnie polowa, parkingi oraz pole namiotowe.

Na brzegach rzeki powstaną znaki informujące, na którym kilometrze znajdują się kajakarze i na co w danym miejscu warto zwrócić uwagę.

Wymarzonym sposobem na zapoznanie się z walorami Małej Panwi jest spływ kajakiem jedną z czterech tras:

A. Krupski Młyn – Zawadzkie: trasa trudna, wiele przeszkód. Wymaga dobrej sprawności fizycznej. Czas trwania ok. 5-6 godzin (16 km).
B. Zawadzkie – Kolonowskie: trasa bardzo malownicza. W całości przebiega przez tereny leśne. Dostarcza wielu wrażeń. Czas trwania ok. 4,5 – 5 godzin (12 km).
C. Kolonowskie – Ozimek: trasa łatwa i przyjemna, ale z wieloma progami, wymagającymi przenoszenia kajaków. Rzeka częściowo regulowana. Czas trwania ok. 3,5 – 4 godziny (15 km).
D. Ozimek – Turawa: trasa łatwa, ale wymagająca wysiłku – spodziewać się można wiatru, powodującego fale. Czas trwania 3 – 6 godzin (w zależności od siły wiatru) (12 km).

×

Wyszukaj w serwisie