×

Rzymskokatolicka Parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem

Miejscowość Kolonowskie
Nazwa parafii Niepokalanego Serca Maryi
Dekanat Zawadzkie
Adres ul. Leśna 13
47-110 Kolonowskie
tel. +48 77 4611167
Strona www www.parafia-kolonowskie.pl
E-mail
Duszpasterze ks. Piotr Bekierz
Domy Zakonne Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus
SDC11473_mniejsze.jpeg

Niedzielne Msze św.:

sobota: 18;00; niedziela: 7:30 msza w języku niemieckim; 10:00; 18:00

Kapłani i siostry zakonne, pochodzący z parafii:
kapłani: ks. Wiktor Pokora, ks. Jerzy Obst, ks. Emil Gruszka, ks. Hubert Mańczyk, ks. Henryk Pocześniok, ks. Józef Ibrom, ks. Krystian Walaszek SVD,
siostry zakonne: s. Eleonora Cichon, s. Ewa Dziuk, s. Gabriela Spałek, s. Sylwia Machnik, s. Celestyna Mańczyk.

Kapłani po 1945:
proboszczowie: ks. Konstanty Pielka, ks. Henryk Czerwionka, ks. Karol Nabielak, ks. Jan Zlotos, ks. Wolfgang Globisch, ks. Joachim Pohl
wikariusze: ks. Walter Lenart, ks. Waldemar Styra, ks. Andrzej Styra

Historia:
Parafia Kolonowskie położona jest nad rzeką Mała Panew, pomiędzy lasami, na pograniczu województw opolskiego i śląskiego, 35 km od Opola i 80 km od Katowic, między Ozimkiem i Zawadzkiem. Należy do dekanatu Zawadzkie i liczy ok. 1750 parafian.

Kolonowskie to miejscowość składająca się z kilku założonych XVIII w. osad: Bzinitzka, Rogolowietz i Staniska Kolonia - zwana później Haraschowska. Opiekę duszpasterską sprawowali księża proboszczowie ze Szczedrzyka, a później z Krasiejowa i ze Staniszcz Wielkich. Z tej ostatniej parafii, po oddzieleniu, powstała Parafia Kolonowskie.

W 1933 r. w Kolonowskiem ustawiono barak, który służył, jako kaplica do odprawiania Eucharystii. Posługę duszpasterską pełnili księża ze Staniszcz Wielkich. Punktem zwrotnym w powstaniu parafii była decyzja wybudowania kościoła. Zezwolenie na budowę otrzymano 19 lutego 1948 r. Promotorem i budowniczym tego wspaniałego obiektu w bardzo trudnych powojennych czasach był ksiądz Henryk Czerwionka.

Kościół p.w. Niepokalanego Serca Maryi konsekrowano 30 maja 1954 r. Razem z kościołem powstała plebania i został założony cmentarz. W późniejszych latach dobudowano salki i zbudowano klasztor.

Ważniejsze uroczystości:
Odpust – 2 niedziela po Bożym Ciele

×

Wyszukaj w serwisie