Szczepienia w Kolonowskiem                                               Uwaga! Zmiana dostępności Urzędu Miasta i Gminy Kolonowskie od dnia 2 listopada 2020 r.!

×

6 sierpnia 2012

WAKACJE Z BOGIEM CZ. 2

DSCN0756.jpeg 20 lipca 51–osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami wybrała się nad Jezioro Średnie w Turawie. Jego zwyczajowa nazwa związana jest ściśle z powierzchnią, którą zajmuje. Jeziora Średnie i Małe leżą obok siebie, po południowej stronie Jeziora Dużego (Turawskiego), do budowy którego używano miejscowego żwiru. Powstałe w ten sposób wyrobiska dały początek owym malowniczym akwenom.

Wycieczka miała charakter wyłącznie rekreacyjny. Grupa zatrzymała się pod parasolami baru „Zefirek”, położonym na brzegu jeziora. Po przywitaniu z właścicielem baru i krótkim odpoczynku, wszyscy założyli kapoki i z pomocą ratownika zajęli rowerki wodne. Dzieci poznały jezioro i znajdujący się w jego centrum aerator, dzięki któremu woda była czysta i pozbawiona glonów. Duże zainteresowanie wzbudziła wyspa otoczona trzcinami, gdzie dzieci miały okazję podglądać ptaki.

DSCN0754.jpeg Pogoda na szczęście dopisała, niebo było trochę zachmurzone, ale wyłaniało się też słońce. Spokojna tafla wody, panująca wokół cisza i piękna przyroda wokół pomogły  wszystkim wyciszyć się i odpocząć. Wycieczka okazała się bardzo udana również dla kierowcy, który na chwilę tylko zarzucił wędkę do jeziora i… złapał wielkiego szczupaka! Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się rybie i zrobiły sobie z nią sesję zdjęciową. Po pływaniu wszyscy odpoczywali i z dużym apetytem zjedli świeże zapiekanki. Wiele dzieci obiecywało, że przyjadą tu znów…

26 lipca, również w ramach "Wakacji z Bogiem", dzieci z Kolonowskiego odwiedziły gospodarstwo Ekozagroda - Jabłoniowy Sad państwa Iwony i Jeans'a Frasek w miejscowości Szczedrzyk, laureata pierwszego miejsca w województwie opolskim w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii „Ekologia i Środowisko" w 2010 r. Była to ostatnia wycieczka w ramach akcji wakacyjnej.

DSC03575.jpeg Pięknie położone w Dolinie Małej Panwi gospodarstwo prowadzi uprawę mieszanek strączkowo-słonecznikowych, topinamburu, dyni, ziół oraz drzew i krzewów owocowych. W sadzie rosną głównie jabłka. Gospodarstwo posiada jedyną w regionie przydomową tłocznię soków, wykorzystywaną również do celów edukacyjnych. Od 2009 roku gospodarze prowadzą chów węgierskich świń pastwiskowych rasy mangalica. Przy gospodarstwie wybudowano roślinno-stawową oczyszczalnię ścieków. W budynku mieszkalnym znajdują się 4 pokoje (8 miejsc noclegowych), przeznaczone dla gości. Gospodarze prowadzą warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży w języku polskim i niemieckim z naciskiem na metody pedagogiki reformowanej. Tematy warsztatów krążą wokół ekologicznej uprawy roślin, zdrowej żywności oraz technologii proekologicznych, jak np. „oczyszczalnia przydomowa”, "laboratorium smaku", „hotel dla owadów". Biorą udział w wielu projektach edukacyjnych dla dzieci: „Bogactwo naturalne - woda", „Od jabłuszka do soku", „Folwark zwierzęcy".

DSC03559.jpeg Grupa z Kolonowskiego również uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, podzielena na 5 mniejszych grupek. Pierwsza z nich pokonywała boso trasę wykonaną na przemian z piasku, kamieni i szyszek. Dzieci wdrapywały się także na konstrukcje wykonane z drewnianych belek, pokonywały przeszkody, utrzymywały równowagę podczas przejścia po rurce i taśmie. Zabawy te wymagały od dzieci sprawności, koncentracji i dokładności. Dodatkową trudnością było zrozumienie poleceń w języku angielskim. W tym samym czasie druga grupa zajmowała się obserwacją koników polnych oraz barwnego pająka – tygrzyka paskowanego w jego naturalnym środowisku. Dzieci zaopatrzone w lupy oglądały zwierzęta i starały się je narysować. Kolejnym zadaniem tej grupy było określenie stopnia zanieczyszczenia wody w pobliskim stawie. Określały skład jakościowy i ilościowy zwierząt zaobserwowanych w pobranych próbkach wody, a następnie dokonywały obliczeń według wzoru. Inna grupa dzieci zajmowała się tworzeniem muzyki za pomocą najprostszych przedmiotów. Dzieci grały na wiaderkach, plastikowych butelkach, skrzynkach drewnianych i metalowych, pokrywkach i grzechotkach. Wszystkie instrukcje podawane były w języku angielskim. Zadaniem kolejnej grupy była nauka filcowania wełny owczej. Dzieci dostały kawałki wełny, foremki oraz specjalne igły i próbowały własnoręcznie wykonać prosta ozdobę.

Dużo zabawy dostarczyła dzieciom ostatnia forma aktywności – udeptywanie gliny z wodą i budowanie ogrodzenia z gliny i butelek .Najbardziej zaangażowali się w tę pracy nasi gimnazjaliści i opiekunowie. Grupy zamieniały się miejscami i każde dziecko mogło włączać się do wszystkich zadań. Podczas pracy czas minął bardzo szybko. Na koniec dzieci zjadły z apetytem kiełbaski pieczone na ogniu i po krótkim odpoczynku udały się w drogę powrotną.

×

Wyszukaj w serwisie