×

7 stycznia 2015

KOMUNIKAT PAŃSTWOWEJ AGENCJI ATOMISTYKI

Szanowni Państwo,

w związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami dotyczącymi rzekomej awarii w Leningradzkiej Elektrowni Atomowej, do której miało dojść 4 stycznia br. informuję:

  1. Systemy wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nie wskazują na podwyższony poziom mocy dawki promieniowania. Także stacje wykrywania skażeń promieniotwórczych (działające w europejskim systemie wymiany informacji EURDEP) na terenie państw sąsiadujących najbliższych elektrowni nie wskazują na wystąpienie jakichkolwiek skażeń środowiska.
  2. Do Międzynarodowej Agencji Energii  Atomowej nie wpłynęło oficjalne powiadomienie o awarii (Federacja Rosyjska jako sygnatariusz „Konwencji o wczesnym powiadamianiu o awarii jądrowej” jest zobowiązana do natychmiastowego przekazania informacji w przypadku wystąpienia zagrożenia). Informacji nie opublikowała również strona internetowa dozoru jądrowego Federacji Rosyjskiej ani operatora elektrowni. 
  3. W świetle powyższych, oraz wnioskując z opisu rzekomej usterki podanego przez media, należy przyjąć że nie spowodowała ona zagrożenia radiologicznego.

W przypadku otrzymania nowych informacji poinformujemy Państwa na bieżąco.

×

Wyszukaj w serwisie