Szczepienia w Kolonowskiem                                               Uwaga! Zmiana dostępności Urzędu Miasta i Gminy Kolonowskie od dnia 2 listopada 2020 r.!

×

5 lutego 2015

FERIE ZIMOWE 2015 - PODSUMOWANIE

Zakończone w ubiegłym tygodniu ferie zimowe przebiegły w gminie Kolonowskie pod znakiem licznych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Dzięki środkom z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii i Przemocy w Rodzinie dla Gminy Kolonowskie na rok 2015 oraz środkom własnym Biblioteki i Centrum Kultury zorganizowano 13 działań, w tym trzy wycieczki autokarowe.

Akcję „Ferie Zimowe 2015” rozpoczął turniej gier i zabaw, który odbył się w sali widowiskowej przy OSP w Kolonowskiem w dniu 19 stycznia 2015. Scrabble, rummikub, twister i „Zgadnij, kim jestem” to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na najmłodszych i nieco starszych. Dla 26 osób, biorących udział w turnieju, przygotowano słodki poczęstunek.

Następnego dnia świetlica wiejska w Staniszczach Wielkich stała się areną „potyczek dartowych”. W turnieju wzięło udział ponad 20. dzieci z terenu całej gminy. Dla wszystkich uczestników, prócz poczęstunku, przygotowano medale i drobne upominki.

Pierwszy z trzech wyjazdów autokarowych odbył się 21 stycznia. Grupa 45 dzieci i młodzieży wraz z opiekunami udała się do Aquaparku w Tarnowskich Górach. Tego samego dnia w świetlicy przy bibliotece w Kolonowskiem miało miejsce „Bajek głośne czytanie”. W przeznaczonej dla najmłodszych imprezie wzięło udział 20 dzieci z terenu gminy. Bajki czytane przez panie świetlicowe, pracownice BiCeK oraz nauczycielki wzbudziły wśród dzieci ogromne zainteresowanie, a przygotowana specjalnie z tej okazji scenografia tylko spotęgowała efekt.

22 stycznia sala widowiskowa przy OSP w Kolonowskiem gościła 33 dzieci – uczestników warsztatów plastycznych. W ich trakcie młode pokolenie miało możliwość wykonania kartek metodą scrapbookingu, namalowania obrazka czy stworzenia bałwanka ze... skarpetki. Tradycyjnie już dla dzieci przygotowany został poczęstunek.

Kolejny dzień ferii to kolejne atrakcje. Tym razem sala widowiskowa przekształciła się w salę koncertową. Uczestników „Ferii Zimowych 2015” odwiedził zespół „Frog in Rain” z programem „Z muzyką za pan brat”. Krótki przewodnik po gatunkach muzycznych, przedstawienie sprzętu, z którego korzysta zespół oraz możliwość jego osobistego przetestowania sprawiły, że niejedno z dzieci zamarzyło o tym, by w przyszłości również stanąć na scenie.

Tego samego dnia 15 dzieci uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy, które miało miejsce w świetlicy wiejskiej w Staniszczach Małych. Dzięki pani ratownik, prowadzącej zajęcia, młode pokolenie nauczyło się bandażowania, układania w pozycji bocznej bezpiecznej oraz wykonywania sztucznego oddychania. Aby młodzi adepci ratownictwa medycznego mogli podreperować siły, przygotowano dla nich poczęstunek.

W sobotnie przedpołudnie 45 dzieci z terenu gminy Kolonowskie, pod czujnym okiem opiekunów, pojechało do kina w Opolu na film pt. „Paddington”. Zabawna komedia, pełna niezwykłych efektów specjalnych, przypadła do gustu zarówno młodszym, jak i nieco starszym uczestnikom wyjazdu.

Kolejny wyjazd w ramach „Ferii Zimowych 2015” odbył się już 26 stycznia. Podczas zapisów na akcję zimową wyjazd do Afrykarium we Wrocławiu (bo o nim mowa) cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy zdecydowali się na uruchomienie drugiego autokaru. W wyjeździe do wrocławskiego ZOO, połączonego ze zwiedzaniem rynku, wzięło zatem udział 90 dzieci z terenu całej gminy.

27 stycznia prawie 60 dzieci wzięło natomiast udział w balu karnawałowym, zorganizowanych w świetlicy wiejskiej w Staniszczach Małych. Pod okiem Reginy Koloch, Barbary Ziai i Jesiki Mańczyk odbył się m.in. konkurs na najlepsze przebranie, liczne gry i zabawy oraz karaoke. Uczestnicy zajęć otrzymali także drobne upominki i słodkości.

Ponad 60 dzieci wzięło udział „Zabawie z kuglarstwem”, które odbyło się w sali widowiskowej przy OSP w Kolonowskie 28 stycznia. Dzieci konkurowały ze sobą w przeciąganiu liny, kręceniu hula-hop czy biegach w workach. Najmłodsi mogli także pomalować sobie buzie w fantazyjne wzory, nauczyć się tworzenia zwierzątek z baloników czy puścić ogromne bańki mydlane. Organizatorzy – zgodnie ze zwyczajem – zadbali także o poczęstunek.

Przedostatnią atrakcją tegorocznych ferii zimowych było „Wspólne kinomaniakowanie”, które odbyło się w Kolonowskiem, w sali przy OSP. W projekcji dwóch filmów wzięło udział ponad 60. najmłodszych. Podczas seansu nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć popcornu, który – zupełnie bezpłatnie – przygotował dla milusińskich pan Alfred Ziaja z Żędowic.

Akcję „Ferie Zimowe 2015” zakończyły warsztaty w Gospodarstwie Innego Wymiaru „Giprol” w Staniszczach Małych. W trakcie ich trwania czterdziestka dzieci z terenu gminy nauczyła się wykonywania świec z wosku oraz pieczenia pączków. Wszyscy najmłodsi otrzymali także poczęstunek.

W całej akcji „Ferie Zimowe 2015” wzięło udział ponad 200 dzieci z całej gminy, przy czym niektóre skorzystały z więcej niż jednego działania. Warto także zauważyć, że akcja ta miałaby dużo mniejsze szanse powodzenia, gdyby nie udział wolontariuszy, wspomagających oranizatorów.

IMG_5242.jpeg   IMG_5262.jpeg   IMG_5380.jpeg   IMG_5491.jpeg   nie16.jpeg

×

Wyszukaj w serwisie