Szczepienia w Kolonowskiem                                               Uwaga! Zmiana dostępności Urzędu Miasta i Gminy Kolonowskie od dnia 2 listopada 2020 r.!

×

Wieczór Śląskiej Kultury i Tradycji

5 maja Biblioteka i Centrum Kultury w Kolonowskiem zorganizowała pierwszą imprezę w ramach cyklu spotkań autorskich z muzyką akustyczną w tle, zatytułowanego Wieczory Śląskiej Kultury i Tradycji. Tematem wiodącym była historia hutnictwa w Dolinie Małej Panwi, a główną prezentację przygotował Józef Tomasz Juros, autor publikacji na temat historii lokalnej naszego regionu.

W ramach imprezy zaprezentowano wernisaż prac powstałych w ramach projektu pn. Grafika pamięci (Agnieszka Jarocka z Domu Kultury w Ozimku), małą wystawę prac fotograficznych na temat walorów przyrodniczych gminy Kolonowskie (BiCeK) oraz referat na temat historii mostu hutniczego w Ozimku (J.T Juros). Odbyła się również dyskusja panelowa, w której wzięli udział: Gerard Mańczyk, J.T. Juros (Stowarzyszenie Doliny Małej Panwi), Helena Rogacka (LGD Kraina Dinozaurów) i mieszkający w Niemczech pasjonat kolejnictwa Norbert Tkaczyk. O część muzyczną zadbał Józef Kotyś (BiCeK), który zaprezentował utwory opisujące nasz region (głównie poezja G. Hauptstocka).

Norbert Tkaczyk przekazał Gminie Kolonowskie część swoich zbiorów poświęconych historii kolejnictwa na Górnym Śląsku. Przyjął również zaproszenie do wygłoszenia referatu w jednym z kolejnych Wieczorów Śląskiej Kultury i Tradycji, którego tematem będzie historia węzła kolejowego w Fosowskiem.

Imprezę przygotowały bibliotekarki i świetlicowe z BiCeK. Otworzyły ją wspólnie Teresa Spałek i Barbara Ziaja, która podjęła się moderacji przedsięwzięcia. Na koniec publiczność została zaproszona do degustacji tradycyjnych wyrobów kulinarnych, przygotowanych przez Teresę Spałek, Edytę Gerlich i Dorotę Spałek. Projekt grafiki, która została wykorzystana do plakatu „Pieśni ognia i rzeki” nieodpłatnie przekazała Daria Kotyś. Warto podkreślić, że wszyscy referenci, wykonawca oraz uczestnicy dyskusji panelowej nie poprosili o honorarium.

Kolejny Wieczór Śląskiej Kultury i Tradycji zaplanowano na jesień tego roku. Jego tematem będzie gwara śląska.

oiw1.jpeg oiw2.jpeg

×

Wyszukaj w serwisie